"Īrēt vai pirkt"? Prognozes 2022 rudens. Egīls Smilktiņš, Auseklis Sarkans

“Racionāli domājot, vienmēr jāmeklē izdevīgākais piedāvājums – ja izdodas atrast izdevīgu īres piedāvājumu, tad, iespējams, ir vērts kādu laiku izmantot īres dzīvokļa iespējas. Līdzīgi arī atrodot izdevīgu īpašumu pirkšanai,” prāto nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Starlex Real Estate” investīciju nodaļas partneris Auseklis Sarkans.

“Tomēr jānovērtē arī emocionāli māju sajūta, proti, ja tiek atrasts īstais īpašums iegādei, iespējams, tā iegāde ir tā vērta, jo ar 20 vai 30 gadu kredītu iespējamā ikmēneša pārmaksa bieži var būt vien pāris desmiti eiro mēnesī.  

    

Arvien lielāku pieprasījumu pēc īres īpašumiem paredz arī nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmuma “Starlex Real Estate” vadītājs Egīls Smilktiņš. Viņaprāt, palielinoties banku EURIBOR procentu likmēm, varētu samazināties kreditēšanas apjomi.

Aizvadītajā nedēļā Eiropas Centrālās bankas lēmums pacelt procentu likmes Latvijā vidēji par vairākiem desmitiem eiro paaugstinās mēneša maksājumus par mājokļa kredītiem. Hipotekāro kredītu mēneša maksājumiem augot, viņaprāt, mājokļu pircēji būs spiesti rūpīgāk apsvērt, ko var un ko vairs nevar atļauties.

“Sadārdzinoties apkurei, īpaši strauji pieaug pieprasījums pēc īres modernos un energoefektīvos jaunajos projektos, kuru piedāvājums diemžēl ir ierobežots,” turpina Egīls Smilktiņš.

 

“Tā kā jaunu dzīvokļu trūkst, var paredzēt īres cenu kāpumu. Pašlaik jaunajos projektos viena īres kvadrātmetra cena svārstās no 10 līdz 13 eiro. Bet, atkarībā no dzīvokļa platības, labiekārtojuma un energoefektivitātes klases, turpmāk tā svārstīsies no 12 līdz 16 eiro par kvadrātmetru.”

Pēc viņa teiktā, īpašumiem ar vāju energoefektivitāti un lieliem apkures izdevumiem īres maksa varot palikt nemainīga vai pat kristies – tā, lai samazinātu dzīvokļa īrnieka mēneša maksājuma slogu.

2021. gada februārī, aptaujājot pašvaldības, Ekonomikas ministrija atklāja, ka pašlaik Latvijā trūkst aptuveni 1400 īres dzīvokļu. Tā kā aptauja neaptvēra Rīgu un galvaspilsētai tuvējo novadu pašvaldības, visticamāk, šis trūkums ir pat vēl lielāks. Uzņēmumu pārstāvji paredz, ka arī turpmāk īres dzīvokļu deficīts nesamazināsies.

Egīls Smilktiņš domā, ka nekustamo īpašumu cenas jaunajos projektos visdrīzāk saglabāsies esošajā cenu līmenī vai pieaugs pavisam maz.

Jaunajos projektos rēķini par komunālajiem pakalpojumiem ir vismaz trīs līdz piecas reizes mazāki nekā sērijveida nenosiltinātos dzīvojamos namos.

“Starlex Real Estate” pārstāvji spriež, ka jauns, labiekārtots mājoklis, ja vien tā iegādei nav vajadzīgs bankas hipotekārais kredīts ar saistībām uz 20 gadiem, pašlaik ir labs ieguldījums un nodrošinājums pret strauji augošo inflāciju.

Ja ir kādi jautājumi tad droši raksti mums un jautā
Piesakies konsultācijai
jau tagad
Palīdzēsim dokumentu kārtošanā, īpašumu vērtēšanā kā arī pirkšanas un pārdošanas procesos!
Privātums ir svarīgs

Mēs izmantojam sīkdatnes, lai nodrošinātu jums labāko pieredzi mūsu vietnē.

Mēs izmantojam arī papildu sīkdatnes, lai saprastu, kā tiek izmantota mūsu vietne un uzlabotu mūsu pakalpojumus.