Starlex Real Estate: investīciju objektu tirgus un prognozes 2022

Starlex Real Estate: investīciju objektu tirgus un prognozes 2022

Investīciju objektu tirgus Latvijā aizvadītajā gadā bija izteikti aktīvs visos segmentos, uzsver Starlex Real Estate un Starlex Investments vadošais partneris Egīls Smilktiņš. Pēc mūsu novērojumiem pieaugošās investīcijas nekustamajā īpašumā sekmēja Covid-19 izraisītie apstākļi, pieaugošā inflācija, zemās banku procentu likmes, kā arī potenciāli lielākas peļņas iespējas pret citām Eiropas valstīm un mūsu kaimiņvalstīm.

2021. gadā Latvijā ir bijis līdz šim lielākais investīciju apmērs komercīpašumos – virs 650 miljoniem eiro, kas ir aptuveni divas reizes lielāks kā iepriekšējos gados novērotais. Skatoties Baltijas kontekstā investīciju apjoms Latvijā pārsvarā ir mazāks kā Igaunijā un Lietuvā, tomēr 2021. gadā Latvijā investīciju apjoms bija lielāks kā Igaunijā un tikai nedaudz mazāks kā Lietuvā. Ievērojamu daļu no kopējā investīciju apjoma veido daži Latvijas tirgum izteikti lieli darījumi kā tirdzniecības centra “Alfa“ un biroju kvartāla “Jaunā Teika“ pārdošana.

Starlex Investments partneris un nekustamo īpašumu ekonomists Auseklis Sarkans prognozē, ka kopējais investīciju apjoms nekustamajos īpašumos Latvijā un arī Baltijā 2022. gadā būs ievērojami mazāks kā 2021. gadā. Šogad paredzams zemāks investīciju objektu pārdošanas piedāvājumu skaits, jo pieaugošās investoru pieprasījuma rezultātā vairums īpašumu atrodas investīciju fondu portfeļos. Tā kā nekustamais īpašums tiek izmantots kā nodrošinājums pret pieaugošo inflāciju, ir samazinājusies vēlme tos pārdot.

Tomēr Egīls Smilktiņš uzsver, ka investoru interese par investīcijām nekustamajā īpašumā saglabājas augsta. Arvien pieaugoša ir investoru interese par naudas plūsmas objektiem, tomēr vēlamās investīciju atdeves pēdējos gados ir mainījušās. Ja kādreiz investori un klasiskie fondi rēķinājās ar atdevēm 7 - 8% gadā, tad pēdējos gadus sagaidāmās investīciju atdeves ir 5% - 6,5% gadā. Nereti augstās investoru savstarpējās konkurences rezultātā, notiek pat vairāksolīšana, samierinoties ar zemāku sagaidāmo investīciju ienesīgumu īstermiņā un cerot uz pieaugumu nākotnē. Izteikti aktīvi ir mūsu pašu kaimiņi – lietuvieši un igauņi, skandināvi, kam seko vietējie investori, vācieši un austrieši. Pieprasītākie investīciju objekti ir biroju ēkas, noliktavu kompleksi, tirdzniecības centri un arvien vairāk arī dzīvokļu īres nami.

Auseklis Sarkans norāda, ka konsultējot uzņēmumus un attīstītājus, ļoti audzis pieprasījums pēc komercapbūves zemes – noliktavu vai stock offisu (noliktavu / veikalu / biroju) būvniecībai. Tomēr saistībā ar nelielo šādu zemju piedāvājumu, tiek izskatītas arī jau uzbūvētas noliktavas, nereti pat padomju laikā būvētās. Atjaunojot un pielāgojot tās mūsdienu prasībām, iespējams ietaupīt salīdzinājumā ar jaunu šādu noliktavu būvniecību. Saistībā ar energoresursu cenu pieaugumu, īpaši augsts pieprasījums ir pēc zemēm, kuras iespējams pielāgot vēja parku izvedei.

Pēdējos gados novērojams pieaugošs pieprasījums pēc namīpašumiem pilsētas centrā īres dzīvokļu māju izvedei. Egīls Smilktiņš uzsver, ka ierobežotā piedāvājuma, lielā pieprasījuma un konkurences rezultātā, namīpašumu pārdošana bieži notiek privāti vienojoties pārdevējam ar pircēju bez publiskas sludinājumu informācijas. Pieprasītākie ir namīpašumi 2 000 - 5 000 kv.m. platībās, ēkas bez remonta par cenu 600 - 1 000 eiro / kv.m. vai jau pabeigtas ēkas par cenu 1 500 - 2 200 eiro / kv.m. Šobrīd vērojama jaunu spēlētāju ienākšanu klasisko īres namu, kā arī mikro dzīvokļu/viesnīcas tipa īres namu segmentā. Renovācijas izmaksu pieaugums šobrīd sastāda 15% - 20% gadā pretstatā jaunu būvniecību izmaksu pieaugumam virs 25% gadā, kas veicinās arvien pieaugošu novecojušu dzīvojamo, biroju vai rūpnīcu ēku renovāciju par dzīvokļu mājām.

Apgrūtinātā loģistika jau tagad sekmē pieaugošās būvmateriālu cenas, kas attīstītājiem apgrūtina gan plānošanu, gan liedz būvēt un pārdot par līdzšinējām cenām, līdz ar to vairāki projekti uz laiku tiks iesaldēti. Visdrīzāk atkal būs izteikts jauno dzīvokļu ēku projektu vakuums un neprognozējam tuvākos gadus cenu samazināšanos jauno projektu segmentā. Līdz šim gada laikā Rīgā tika uzbūvēti ap 2000 jauni dzīvokļi, bet, pieņemot darījumu apjomu uz iedzīvotāju skaitu līdzīgu kā Tallinā un Viļņā, Rīgā būtu nepieciešams uzbūvēt vismaz 5000 - 6000 jaunu dzīvokļu gadā. Šobrīd grūti prognozēt vai jauno dzīvokļu pārdošanas cenu pieaugums tiks līdzi pieaugošajām būvniecības izmaksām, līdz ar ko arvien vairāk attīstītāji izskatīs uzbūvēto dzīvokļu ēku pielāgošanu īres namu vajadzībām ar sagaidāmu 4.5% - 6% īres ienesīgumu gadā.

Nekustamo īpašumu ekonomists Auseklis Sarkans norāda, ka arī pieprasījums pēc privātmājām, rindu mājām un zemēm ir augsts un lielākā daļa piedāvājuma tiek rezervēts līdz projekta nodošanai ekspluatācijā. Investori un attīstītāji aktīvi meklē tieši šādu projektu attīstībai piemērotus zemes gabalus. Kā vēl kādu pozitīvu tendenci varam uzsvērt pieeaugošo interesi par investīcijām īres namu attīstīšanai reģionos sadarbībā ar valsts atbalsta programmām, kā arī studentu īres māju, co-living and pansionātu attīstīšanu, kas dažādo nekustamo īpašumu tirgu.

2022. gads būs izaicinājumu pilns – neskaidrā ģeopolitiskā situācija, strauji pieaugošā inflācija un būvniecības izmaksas, kā arī vairāku desmitu tūkstošu ukraiņu pārcelšanās uz Latviju atstās jūtamu ietekmi uz ekonomiku un nekustamā īpašumu tirgu ne tikai īstermiņā, bet arī ilgtermiņā. Izaicinājumus papildinās iespējas, un, spējot ātri pielāgoties un pieņemt lēmumus, iespējams gūt izaugsmi.

Uzņēmumu Starlex Real Estate 2010. gadā nodibināja nozares profesionāļi, lai nodrošinātu pilnu nekustamā īpašuma starpniecības pakalpojumu klāstu – dzīvojamo, komercīpašumu, un investīciju jomā.

Pēdējo 8 gadu laikā Starlex ir kļuvis par vienu no vadošajām nekustamo īpašumu kompānijām Latvijā. Starlex Investments nodrošina investīciju objektu, analītikas un konsultāciju pakalpojumus. Kā konsultanti Starlex Investments piedāvā plašu pakalpojumu klāstu – finanšu modeļa izstrādi, juridisko uzraudzību, mārketingu un pārdošanas plānošanu, projektu vadību.

Ja ir kādi jautājumi tad droši raksti mums un jautā
Piesakies konsultācijai
jau tagad
Palīdzēsim dokumentu kārtošanā, īpašumu vērtēšanā kā arī pirkšanas un pārdošanas procesos!