Atrodi savu objektu

Objekta ID:
Kategorija:
Cena:
-
Stāvoklis:
 
Atrašanās:
Darījums:
pārdošana īre/noma
Platība m2:
-
Stāvi:
-
Telpu, istabu skaits:
-
 
PĒDĒJIE SKATĪTIE

Atpakaļ

Raksts žurnālā "Nedvizimostj"

Viena no aktīvākajām nekustamo īpašumu kompānijām dalās ar savu redzējumu par tirgu un tendencēm Latvijas nekustamo īpašumu jomā.

Ja runājam par komercīpašumu jomu un ņemam vērā periodu pēdējo 6 mēnešu griezumā, jāsaka, ka aktīvākais ir bijis biroju nomas telpu tirgus, kam seko tirdzniecības telpu darījumi, kā arī pietiekami liela aktivitāte novērojama gan noliktavu platību, gan investīciju objektu jomā.

Mēs droši varam izdalīt pieprasītāko biroju telpu, tirdzniecības telpu un noliktavu platības, kā arī mūsu klientu pārstāvošās uzņēmējdarbības jomas :

Birojiem pieprasītākās platības ir : 1) 80 – 150 m2, 2) 150 – 300 m2, 3) 300 un vairāk.

Vidējā nomas maksa atkarībā no biroju telpu klases : 1) C klase 5 – 7 EUR/m2 ; 2) B klase  8 – 12.5 EUR/m2; 3) A klase 10 – 15 EUR/m2.

Šajās kategorijās galvenie nomnieki ir : 1) IT pakalpojumi, 2) Finanšu pakalpojumi; 3) Medicīna; 4) Izglītības iestādes.

Šajā periodā ar mūsu kompānijas palīdzību iznomātas platības vairāk kā 10 000 m2 platībā.

Redzam trūkumu pēc A klases biroju ēkām, it īpaši tuvāk pilsētas centram. Tuvākajā laikā gan situācija nedaudz uzlabosies, jo Sporta ielā drīz tiks pabeigta modernākā biroju ēka Rīgas centrā pēdējos 5 gados, kur nomai būs pieejami  15 000 m2. Vēl projektu stadijās ir vismaz 85 000 m2 biroju platības, kas noteikti mūsu tirgum piesaistīs vairāk starptautiskas kompānijas. Daudzas ēkas tiks būvētas arī savām vajadzībām, kā, piemēram, AB.LV bankas ēka būs 22 000 m2.

Mēs salīdzinoši aktīvi strādājam arī ar mazajām biroju platībām (mazākais iznomātais birojs šogad bijis 12 m2) un šajā kategorijā (10 – 55 m2) nomnieki visbiežāk ir : 1) IT kompānijas; 2) juridisko pakalpojumu sniedzēji; 3) gramatvedības uzņēmumi. Vidējā nomas maksa šajā kategorijā ir 5 – 8 EUR/m2.

Tirdzniecības platību jomā kā vienmēr aktīvākie darījumi notiek starp apģērbu/apavu veikalu un konditoriju/kafejnīcu telpu tīkotājiem. Vidējā nomas maksa Rīgas centrā, ar ko jārēķinās uzņēmējiem atkarībā no telpu novietojama un platības, ir no 10 – 50 EUR/m2.

Noliktavas: lielākā aktivitāte vērojama par noliktavām 100 – 400 m2 platībā, cenu robežās 2- 4 EUR/m2, kur šobrīd jau veidojas deficīts. Stabils ir pieprasījums 500 – 1000 m2 platībās, vidējā nomas maksa 2.5 – 5 EUR/m2. Kategorijā no 5000 m2 un vairāk aktivitāte ir pavisam neliela.

Šobrīd redzam citu tendenci, mums ir vairāki investoru pieprasījumi (realizēti vairāki  darījumi), kas vēlas iegādāties zemes komercapbūvei – konkrēti savu noliktavu būvniecībai. Varam atklāt, ja iepriekš darījumi vairāk tika veikti ar starptautiskām kompānijām, tad šobrīd aktīvāki ir tieši vietējie klienti.

Ja jau iesākām investīciju objektu tēmu, tad pagājušais un šis gads ir ļoti aktīvs investīciju objektu jomā. Visvairāk investoru pieprasījumu ir par naudas plūsmas objektiem ar atdevi vismaz 7-10 % gadā, tādu šobrīd paliek arvien mazāk. Pieprasītākās ir biroju ēkas, tirdzniecības centri, un noliktavu kompleksi. Retāk ir intrese par viesnīcām , bet ir aktīvi investori, kas pērk attīstības objektus (dzīvojamās vai biroju ēkas) un cenšas tās pielāgot viesnīcas vajadzībām. Vēl pietiekami aktīvi ir arī dažādi vietējie investori, kas interesējas par salīdzinoši nedārgiem naudas plūsmas objektiem 200 000 – 300 000 EUR apmērā, šajā kategorijā uz vienu objektu veidojas konkurence un mūsu praksē bija gadījums, kad darījuma gaitā tika realizēta vairāksolīšana.

Kā jaunu tendenci, kur paši paredzam arī lielu potenciālu investīciju jomā, ir jāmin klasiskie īres nami, kā arī mazo dzīvokļu, viesnīcas tipa īres nami, kur dzīvokļi tiks/tiek piedāvāti gan uz īri, gan pārdošanu. Šie objekti pārsvarā tiek renovēti no jau esošām dzīvokļu, biroju vai bijušo rūpnīcu, nelielu ražotņu ēkām.

Nedaudz mazāk tiek pirktas apjomīgas vēsturiskās centra ēkas, jo šobrīd ekskluzīvais dzīvokļu segments ir stagnējošs, līdz ar to investori ir nogaidošās pozīcijās, jo neredz tam ekonomisko pamatojumu.

Tā kā šobrīd ir aktīvs vietējais tirgus, investori meklē zemes gabalus dzīvokļu ēku attīstībai perifērijā.

Ja runājam par dzīvojamo tirgu, kas balstās uz vietējo iedzīvotāju pirktspēju, tad šobrīd vairākums darījumu Rīgā notiek par cenu līdz 200 000 EUR, lielākajiem darījumiem ir izņēmuma raksturs, kā arī produkts, kas tiek iegādāts par šo cenu atbilst augstākajiem dzīves kvalitātes kritērijiem – lieliska atrašanās vieta, pārdomāts plānojums, augstvērtīga iekšējā apdare, modernas komunikācijas, autostāvvieta.

Vispieprasītākie ir 1-2 istabu dzīvokļi renovētās vai labi koptās ēkās Rīgas centrā, dzīvokļi tiek pirkti gan ar apdari, gan bez tās, vidējā darījuma kvadrātmetra cena neremontētam dzīvoklim ir robežās no 900 – 1300 EUR/m2, remontētam 1200 – 1800 EUR/m2. Šajā kategorijā daudzi dzīvokļi tiek pirkti, nevis savām vajadzībām, bet gan, lai tos veiksmīgi izīrētu, atdeve šādiem dzīvokļiem ir 6.5 – 7.5 % robežās.

Vietējie iedzīvotāji vēl aizvien vēlas uzlabot savus dzīves apstākļus, līdz ar to arvien vairāk izvēlas dzīvokļus jaunbūvēs un jaunajos projektos dažādos Rīgas mikrorajonos, pieprasītākie ir 2-4 istabu dzīvokļi ar pilnu iekšējo apdari, 1100 – 1800 EUR/m2. Jāpiebilst gan, ka kvadrātmetra cena dzīvokļa izvēlē nav noteicošais faktors, svarīgs ir dzīvokļa kompaktums un plānojuma ērtums, ēku energoefektivitāte, citi moderni risinājumi, kas ļaus nākotnē ietaupīt līdzekļus dzīvokļa uzturēšanai, kā arī maksimālā naudas summa, kādu banka apstiprina klientam kredīta gadījumā. Kā piemēru, varam minēt, ka par 3-istabu dzīvokli 65-80m2 platībā, vairākums cilvēku šobrīd ne finansiāli, ne psiholoģiski nebūs gatavi pārkāpt slieksni 120 000 – 150 000 EUR.

Vienmēr pieprasīti būs dažādu platību un remonta stāvokļa dzīvokļi pirmskara ēkās Rīgas centra vēsturiskajā daļā, Vecrīgu ieskaitot, ēkās ar potenciālu, vēsturisku vērtību, saglabātām krāsnīm vai kamīniem, par cenu nedaudz zem tirgus vērtības, tādiem dzīvokļiem atradīsies gan vietējie, gan ārzemju pircēji. Cenu diapazons šādiem dzīvokļiem var būt plašs 1000 – 2500 EUR/m2.

Pavasarim iestājoties aktīvāks pieprasījums kļūst pēc zemesgabaliem privātai apbūvei, kā arī privātmājām. Vidējie darījumi ar privātmājām notiek par summām 125 000 – 250 000 EUR robežās.

Šis gads kopumā ir diezgan aktīvs un situācija ievērojami līdz gada beigām nemainīsies, stagnēs Rīgas centra ekskluzīvo dzīvokļu segments, kā arī Jūrmalas jauno projektu dzīvokļu segments, izņēmums ir dzīvokļu īres Jūrmalā, kas jau tagad uzrāda labu noslogojumu vasaras sezonai. Aktīvāki kļūs privātmāju un zemju pircēji, kas vēlēsies par saprātīgām cenām apsvērt alternatīvu dzīvoklim, kā arī savām un īres vajadzībām tiks pirkti nelielie dzīvokļi.

Komercplatību jomā neparedzam lielu izaugsmi, bet stabilitāti un nelielu vakances samazināšanos.

Informāciju sagatavoja SIA Starlex.

www.starlex.lv

 

 

 

 

 

 

 

Starlex video kanāls
<--